Česko hledá vědecké lídry

Tomáš Mozga píše o možnostech založení vlastní výzkumné skupiny v České republice.

Tomáš Mozga píše o možnostech založení vlastní výzkumné skupiny v České republice. Více informací o jednotlivých grantech naleznete zde 2020-02-29_TM_Research-start-up-2020


Zdravíme do světa. Nejspíš jste zrovna ponořeni do vědy, běží napínavý experiment, probíráte se články, nedočkavě vyhodnocujete naměřená data, diskutujete s kolegy, sepisujete publikaci, chystáte prezentaci na konferenci, lámete si hlavu nad nějakou vědeckou záhadou nebo nad tím, jak se posunout ve vědecké kariéře, kde a jak založit vlastní výzkumnou skupinu, kde získat finance na vlastní výzkumný projekt. Venku právě spaluje léto, kvetou sakury, lyžuje se za polární záře, hraje se pétanque, podává se čaj o páté, šíří se panika koronaviru, hustě prší, nebo se naplno prožívá americký sen.

Ať už jste kdekoli, zabraní do čehokoli, zveme vás na lhenický jablečný mošt, pardubický perník, hořické trubičky, pražskou šunku, olomoucké tvarůžky, ostravskou klobásu, liberecké párky, moravskou Pálavu, budějovický Budvar či plzeňský Prazdroj. Zastavte se na chvíli na dálku v České republice.

Možná si říkáte, proč ztrácet čas s Českem. Ano, v počtu získaných ERC grantů výrazně zaostáváme, to co má celá Česká republika dohromady, má jinde jedna výzkumná instituce. Ano, příliš pomalu se učíme zapojovat do mezinárodních výzkumných konsorcií. Ano, jsme příliš uzavření a zahledění sami do sebe. Ano, nejsme dostatečně mezinárodně vidět. Ano, nevypisují se otevřené pozice vedoucích skupin, není kde žádat o místo. Na Euraxess se aktuálně inzeruje jediná pozice: Principal investigator at the Institute of Parasitology s uzávěrkou 31. března 2020 a balíčkem 3 miliony Kč ročně po dobu tří let.

Nelamte nad námi hůl. Česko se chytlo za nos a hledá vědecké lídry. Do úterý 7. dubna 2020 je možné posílat žádosti o GAČR JUNIOR STAR. Cílem nového programu je „podpořit excelentní základní výzkum a zároveň poskytnout příležitost začínajícím vědeckým pracovníkům vybudovat si nezávislou skupinu s několika spolupracovníky a moderním vybavením, které oživí současnou strukturu základního výzkumu v ČR. Vědecké osobnosti s originálním myšlením se tak umožní realizace vlastních vědeckých cílů v poměrně raném stadiu vědecké kariéry“. Vynikající mladý vědecký pracovník musí mít k 30. září 2020 maximálně 8 let od získání PhD (připočítává se doba prokazatelně strávená na mateřské a rodičovské dovolené a doba pracovní neschopnosti). Pětileté projekty budou podpořeny částkou až 25 mil. Kč. Od ledna 2021 oživí český výzkumný prostor až 25 nových výzkumných skupin ve všech vědeckých oblastech.

Uvažujte o založení své výzkumné skupiny v České republice! Proč? Třeba proto, že

1) můžete zažádat o granty GAČR JUNIOR STAREMBO Installation Grant, Start-up grant Nadace ExperientiaERC-CZMUNI Award, nebo PRIMUS Univerzity Karlovy,

2) můžete využít mentorství a zkušenosti držitelů grantů ERC, ERC-CZ a EMBO Installation Grant, jsou ochotní konzultovat, poradit, pomoct,

3) můžete využít podporu Petry Perutkové a Technologického centra AVČR při přípravě ERC žádostí,

4) na řadě českých výzkumných institucí se každoročně zvyšuje zastoupení zahraničních výzkumníků (25/35%), instituce se internacionalizují a rozvíjejí Welcome Office,

5) na řadě českých výzkumných institucí je dostupná kvalitní projektová podpora a administrativa,

6) nejen Univerzita Karlova a Biologické centrum AVČR vypisují a budou vypisovat start-up granty a tenure track pozice a zakládat nové výzkumné skupiny.

Najděte si v Česku mentora. Najděte si českou výzkumnou instituci a iniciujte vyhlášení mezinárodní otevřené soutěže na pozici juniorského vedoucího skupiny. Nebojte se oslovit české výzkumné instituce a poptat se po možnosti podat za danou instituci grant. Vybojujte si svou vědeckou nezávislost. Staňte se součástí českého výzkumného prostoru. Česká republika hledá a podporuje vědecké lídry. Můžete jimi být právě vy. Těšíme se na vás.

Tomáš Mozga

Tomáš Mozga

Tomáš Mozga je projektový manažer výzkumu na Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AVČR a na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Vystudoval molekulární biologii a genetiku na Masarykově univerzitě. Projektovému řízení se věnuje od roku 2008. Konzultuje a pomáhá s přípravou projektů základního a aplikovaného výzkumu a stipendii. Pro studenty a postdoky pořádá semináře o projektovém řízení, vědecké mobilitě a profesním rozvoji. Je také lektorem seminářů ALEVIA. Momentálně nejvíce pomáhá začínajícím výzkumníkům založit a rozjet vlastní výzkumnou skupinu v ČR. Pro radost pořádá aktivity pro expaty žijící v Českých Budějovicích.