Česká věda otevřená myšlenkám, světu i lidem
Vesmír, 2. 12. 2024
Matouš Glanc, ředitel Czexpats in Science, opustil slibnou vědeckou kariéru, aby se věnoval transformaci českého vědeckého prostředí. Po zkušenostech z Rakouska a Belgie, kde se zabýval buněčnou biologií rostlin, se rozhodl pro změnu kvůli touze po větším společenském dopadu své práce. Jako ředitel Czexpats nyní podporuje integraci zahraničních vědců, networking a rozvoj české vědy. Více na webu časopisu Vesmír.
Cenu za popularizaci vědy získala novinářka Pavla Hubálková
Týden.cz, 18. 11. 2024
Pavla Hubálková, členka Czexpats in Science, získala cenu za popularizaci vědy za rok 2024. Ocenění, udělené předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace, si vysloužila za svou práci vědecké novinářky a popularizátorky vědy. Hubálková píše pro Univerzitu Karlovu, časopis Wired a další média, a zároveň školí vědce v komunikaci vědy. V rámci Czexpats se věnuje vědecké komunikaci směrem ke komunitě i široké veřejnosti. Více na webu Týden.cz
Markéta Kubánková obdržela cenu „For Women in Science“
Max Planck Institute, 15. 11. 2024
Fyzikální vědkyně na Max Planck Institutu Markéta Kubánková získala cenu „For Women in Science.“ Ocenění získala za výzkum mechanických vlastností buněk a jak změny těchto vlastností mohou sloužit pro vývoj rychlejších diagnostických metod pro onemocění jako je COVID-19 nebo rakovina tlustého střeva. Markéta Kubánková je spoluzakladatelkou a členkou správní rady Czexpats in Science. Více na webu MPI.
Michal H. Kolář: O protoribozomech a průlomovém výzkumu evoluce života
Vědavýzkum.cz, 27. 10. 2024
Michal H. Kolář, člen Czexpats in Science a výzkumník na VŠCHT Praha, se podílel na studii o protoribozomech, nedávno publikované v Nucleic Acids Research. Kolářův tým přispěl počítačovými simulacemi prováděnými na superpočítači Karolina, které popsaly vlastnosti protoribozomů na atomární úrovni. Studie podporuje teorii, že RNA a peptidy společně společně interagovaly ještě před vznikem života. Kolář plánuje další výzkum menších protoribozomů a jejich prostředí v rámci projektu GAČR. V Czexpats se podílí na neformálním vzdělávání mladých vědkyň a vědců prostřednictvím workshopů a odborných seminářů a je zapojený do hodnocení přihlášek do Ceny Czexpats. Více na Vědavýzkum.cz
Jak se nadaní studenti ze sociálně slabších rodin připravují na studium na prestižních zahraničních univerzitách?
mujRozhlas, 30. 8. 2024
Fyzikální vědkyně Markéta Icha Kubánková obdržela cenu Hermanna Neuhause
Max Planck Institute, 9. 7. 2024
Fyzikální vědkyně Markéta Icha Kubánková, spoluzakladatelka a členka správní rady Czexpats in Science získala cenu Hermanna Neuhause za výzkum změn fyzikálních vlastností buněk během onemocnění. Vědkyně působící na Max Planck Institutu v Erlangenu, se zaměřuje na vývoj metod pro analýzu buněk pomocí zobrazovací cytometrie, což přináší nové biomarkery pro diagnostiku a prognózu nemocí. Je spoluzakladatelkou firmy Rivercyte. Více na webu MPI.
Maria Leptin: Klíčové je ukázat, že jste schopni posouvat váš obor vpřed
Vědavýzkum.cz, 21. 6. 2024
Maria Leptin, předsedkyně Evropské výzkumné rady (ERC), navštívila Česko na pozvání spolku Czexpats in Science a diskutovala o podpoře excelence ve vědě. Čeští vědci získali přes 60 ERC grantů od roku 2007, ale podle Leptin je třeba posílit důvěru a podporu mladých vědců, například méně kontrol a delší finanční závazky. Více na Vědavýzkum.cz
Přidejte se! Komunita vedoucích výzkumných skupin roste
Forum, 8. 9. 2023
Univerzita Karlova ve spolupráci s Czexpats in Science pokračuje v budování komunity vedoucích výzkumných skupin napříč institucemi v Česku. Platforma PI Forum propojuje vědce pro networking, sdílení zkušeností a vzdělávání. Prvních setkání se zúčastnila stovka vědců, kteří oceňují otevřenou výměnu zkušeností a příležitosti ke spolupráci. Czexpats plánuje další tematická setkání, jejihž cílem je kultivace českého vědeckého prostředí a podpora vedoucích výzkumných skupin. Více na Forum, magazínu Univerzity Karlovy.
Špičkovou vědu dělá se čtyřmi dětmi. Český výzkum chce posunout na světovou úroveň
Forbes, 12. 6. 2023
Vladimíra Petráková chce zčeřit stojaté vody české vědy. S iniciativou Czexpats in Science přenáší do Česka zkušenosti ze zahraničí. A zároveň boří představu, že vědkyně si musí vybrat mezi kariérou a rodinou. Sama dělá špičkovou vědu se čtyřmi dětmi a vede vědeckou skupinu na Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Více na webu Forbes.
Česká věda pomáhá vědkyním a vědcům z Ukrajiny
Hospodářské noviny, 4. 4. 2022
České vědecké instituce pomáhají ukrajinským vědcům, především ženám, které uprchly před válkou, a nabízejí jim pracovní pozice. Ukrajinským výzkumníkům pomáhá také spolek Czexpats in Science, který se zaměřuje na sdružování českých vědců a vědkyň v zahraničí, teď se ale hodně orientuje i na pomoc ukrajinským vědcům v Česku. Více na webu Hospodářských novin.
Jak se loví chytří
HROT24, 14. 2. 2021
Po pár letech v zahraničí nevíte, jak se vrátit. Chybějí vám kontakty, nevíte, jak funguje české akademické prostředí a jak v něm získat pozici. I proto vznikla iniciativa Czexpats in Science,“ říká vědkyně Markéta Kubánková, která dlouhodobě působí v zahraničí, ale jednou by se ráda vrátila. Iniciativu Czexpats in Science založily tři mladé vědkyně v roce 2018. „Propojujeme české vědce v zahraničí mezi sebou a s vědci a institucemi v Česku. Budujeme komunitu, setkáváme se, sdílíme informace. Tvoříme mapu, kam se nám již registrovalo přes čtyři sta vědců,“ líčí Kubánková. Více na webu HROT24.
Vědkyně Vladimíra Petráková: Ráda otevírám neznámé dveře
Novinky.cz, 15. 7. 2021
Vladimíra Petráková, vědkyně v nanotechnologiích a zakladatelka Czexpats in Science, propojuje české vědce v zahraničí s ČR. Czexpats usnadňuje spolupráce, návraty a udržuje kontakt vědců s domovem. Organizace již zmapovala stovky českých odborníků po světě. Petráková vede výzkum na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského a zkoumá interakce nanočástic s proteiny. Zdůrazňuje potřebu podpory žen ve vědě, inspirovanou pozitivní zkušeností z Německa. Více na webu Novinky.cz.
Česko neumí využít potenciál zahraničních Čechů
Radio Prague International, 7. 9. 2021
Vladimíra Petráková ze spolku Czexpats in Science zdůraznila potřebu budovat vztahy s absolventy, kteří odešli do zahraničí. Czexpats sdružuje asi 400 vědců, kteří chtějí podporovat českou vědu například hostováním studentů nebo vědeckou spoluprací. Spolek ukazuje, že i vzdálení vědci mohou hrát klíčovou roli pro rozvoj české vědy a akademie. Více na webu Radio Prague International.
Debata UK: Téma žen ve vědě musí Česko řešit
Vědavýzkum.cz, 5. 12. 2021
Univerzita Karlova uspořádala seminář Ženy ve vědě, zaměřený na výzvy žen v českém vědeckém prostředí. Diskutovala se témata jako skloubení kariéry a mateřství, stereotypy a inspirace ze zahraničí. Vědkyně Vladimíra Petráková, zakladatelka Czexpats in Science, ukázala, že lze dělat špičkovou vědu i s rodinou. Diskuze zdůraznila potřebu flexibilních podmínek, institucionální podpory a změny stereotypů. Více na Vědavýzkum.cz
Čeští vědci v cizině si k Vánocům nadělili konferenci
Radio Prague International, 13. 12. 2021
Czexpats in Science uspořádali konferenci „pod stromeček“ pro české vědce v zahraničí, kde představili první výsledky průzkumu mapujícího jejich situaci a plány. Zjišťovali, co vědce motivuje k návratu do ČR, jako jsou osobní důvody či dobrá pracovní nabídka, a co je odrazuje, například nízké platy a byrokracie. Polovina dotázaných působí v USA, Velké Británii a Německu. Více na webu Radio Prague International.
Vydali se za výzkumem do světa, aby si rozšířili obzory a získali zkušenosti, které doma „za pecí“ nenajdou. A někteří se vracejí
Hospodářské noviny, 18. 5. 2019
Czexpats in Science propojuje české vědce působící v zahraničí s těmi, kteří se na zahraniční zkušenost chystají, a s vědci v Česku, kteří mohou nabídnout zajímavou práci. Iniciativa tří českých vědkyň organizuje setkání českých badatelů v zahraničí, například v Berlíně, Drážďanech nebo Helsinkách, a vytváří databázi a mapu českých vědců působících za hranicemi. Více na webu Hospodářských novin.
Věda bez hranic
Respekt, 23. 2. 2019
Czexpats in Science propojuje české vědce v zahraničí s českým vědeckým prostředím. Založily ji Anna Stejskalová, Vlaďka Petráková a Markéta Kubánková, samy působící v zahraničí. Platforma mapuje expaty, organizuje setkání a sdílí zkušenosti prostřednictvím blogů a interaktivní mapy. Cílem je podpořit návrat talentů do ČR a upozornit na potřebu větší podpory pro vědce. Více na webu Respekt.
Rozhovor s Vladimírou Petrákovou v Českém rozhlasu
Český rozhlas, 4. 2. 2019
Vladimíra Petráková v českém rozhlasu o nově založeném projektu Czexpats in Science, podpoře návratu českých vědců v zahraničí a české vědecké kultuře.