Lokální setkání (zahraničí)

Propojte se se svou lokální czexpats komunitou.

London calling!

Setkání českých vědkyň a vědců působících ve Velké Británii, pořádané ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Londýně a s podporou Českého centra v Londýně.

Lokální setkání českých vědkyň a vědců

Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu ve spolupráci s Vojtěchem Šebkem (Uppsala University) a Czexpats in Science Vás srdečně zve na druhý ročník setkání českých vědkyň a vědců, kteří působí ve Švédsku. Letošním tématem je věda v mediálním prostoru.

Pivní POTLA.CH

O čem tato akce bude? Jak už název napovídá, bude se pít pivo a debatovat. Tématem letošní debaty bude: Proč se potkávat s krajany ve…

SCSM ZÜRICH 2021 – Slovak and Czech Scientific MeetUp

The goal of the event is to connect Slovak and Czech scientific expats living in Switzerland with an emphasis on natural sciences, materials, economics, computer sciences, and more. The target audience of the event is Czech and Slovak academics, Czechs and Slovaks working in the industrial sector, and students. We would like to provide an opportunity to present not only scientific and professional but also personal experience about living in Switzerland. We hope to foster scientific networking and collaboration among the community and help you to settle down in Switzerland, be satisfied with a great job and find new friends.