Uniting Czech scientists with international experience

We share our experience to inspire and improve the Czech scientific environment.

Hundreds of talented Czech scientists live abroad and leverage their knowledge and experience for innovative research. However, living and working abroad tend to result in the loss of contact with the scientific community in the Czech Republic, loss of opportunities to share and collaborate with scientists in the Czech Republic and, last but not least, difficulties in returning to the Czech Republic.

Articles (in czech)

We publish blog entries about different aspects
of the life of a scientist abroad and upon return
to the Czech Republic We try to catch a broad
range of experience
and points of view. Our
blogs are published by the popular portal
vedavyzkum.cz

Last article:

Projekt Czexpats in Science na podporu ukrajinských vědců a vědkyň

V posledních dvou a půl letech jsme podporovali ukrajinské vědkyně a vědce, kteří se rozhodli hledat bezpečí v Česku v rámci našeho projektu Czexpats pro Ukrajinu. Ke konci našeho projektu bychom Vám rádi předložili jeho závěrečnou zprávu shrnující naše aktivity. Zpráva také představuje nově vzniklý Česko-ukrajinský vědecký spolek (Czech-Ukrainian Scientific Society, CZUSS).

Events (in czech)

To these ends we develop various projects, with the Christmas conference in Prague as our flagship activity. We also organize workshops on how to secure a PhD or a postdoctoral research position abroad.

Currently, our events are mostly in Czech language, but in case you’re interested in visting one of them, have a look on the events page (in Czech) or contact us for more details!

Current event:

Letní setkání 2024

Srdečně vás zveme na neformální letní setkání všech příznivců a přátel Czexpats in Science, budeme moci společně sdílet zkušenosti a inspiraci, nebo si jen tak povídat. Součástí bude i debata Zeptej se vědce! live. Budeme rádi, když na setkání vezmete své kolegy, přátele i rodinu a společně strávíme hezké odpoledne na konci letních prázdnin v…

Tweets

🔬 Evropská asociace molekulární biologie (@EMBO) dnes zveřejnila jména nově zvolených členů.

Je mezi nimi také biolog Lumír Krejčí, který u nás působí na lékařské a přírodovědecké fakultě. Gratulujeme.👏

Více si můžete přečíst zde: https://muni.cz/go/330214

Čtyři noví čeští členové @EMBO @alena_zikova, Lumír Krejčí, Zdeněk Lánský a Leoš Valášek. Plus @MartinJinek, který je také náš. Už nejsme underrepresented. Vidíte, že to jde!

Load More

Testimonials