Cena Czexpats in Science

Czexpats in Science spolu s Diana Biotechnologies vyhlašují 2. ročník Ceny Czexpats in Science pro začínající české vědkyně a vědce působící v zahraničí.

Pro koho je cena určena

Pro začínající české vědkyně a vědce působící v zahraničí v libovolném oboru exaktních, společenských a humanitních věd. Kandidát nebo kandidátka musí splňovat následující kritéria:

  • Obdržel/a titul PhD (či jeho ekvivalent) a v době uzávěrky přihlášek neuplynulo od udělení titulu více než sedm v let, tj. dizertační práci obhájil/a 1. 12. 2017 nebo později. Tato doba se prodlužuje o dobu rodičovské dovolené či obdobných kariérních přestávek, které je nutné uvést ve strukturovaném životopise. PhD studenti a studentky závěrečných ročníků studia se mohou soutěže zúčastnit, pokud do termínu udělení Ceny Czexpats in Science, tj 16. 4. 2025, úspěšně obhájí svou dizertační práci.
  • české státní občanství.
  • Působí na vědecké pozici v libovolném vědním oboru. Vítané jsou přihlášky od kandidátů a kandidátek působících i mimo akademickou sféru – např. v aplikovaném výzkumu a vývoji v soukromých firmách.
  • primární afiliaci na zahraniční instituci a fyzicky tráví více než polovinu času mimo Česko.

Profil ideálního laureáta nebo laureátky

Ideální laureát a laureátka Ceny Czexpats in Science mají vlastnosti a dovednosti, které jim umožňují vyniknout ve svém oboru a významně přispívat k rozvoji poznání. Mezi tyto vlastnosti a dovednosti patří zejména zvědavost, vytrvalost, nezávislost, kritické myšlení, otevřenost a morální, intelektuální a metodická integrita. Mají jasnou vizi do budoucna; v průběhu jejího naplňování chtějí přímo či nepřímo přispívat k rozvoji českého vědeckého prostředí. Mají potenciál stát se leadery a vzory nejen pro své bezprostřední okolí, ale i dál, napříč vědními obory a společenskými vrstvami. 

Ideální laureát/ka Ceny Czexpats in Science už ve svém oboru dosáhl/a prokazatelných úspěchů, má aktivní pozitivní vztah k Česku a jasnou vizi, jak do budoucna přispívat k rozvoji svého oboru i celé společnosti v souladu s vizí Czexpats in Science.

Způsob přihlášení

Přihlášení i nominace probíhá odesláním vyplněného přihlašovacího formuláře a strukturovaného životopisu emailem na adresu cena@czexpats.org.

Formát přihlášky

Přihláška se vyplňuje v češtině nebo angličtině. Šablona přihlášky je dostupná online na czexpats.org. Obsahem přihlášky je text, ve kterém shrnete svůj Vědecký či vývojový počin, Komunitní a společenské aktivity a Vize do budoucna. Rozsah textu přihlášky je stanoven na max. 4000 znaků včetně mezer + reference. 

Vědecký či vývojový počin

Popište svůj vědecký či vývojový počin a vysvětlete jeho přínos k poznání v kontextu oboru, ve kterém působíte. Dejte jasnou odpověď na otázku, proč právě váš příspěvek je pro váš obor podstatný. Volte jazyk a styl srozumitelný a zajímavý pro čtenáře se zájmem o vědu, avšak bez hlubších oborových znalostí, doplňte reference na primární zdroje (článek v odborném časopise, monografie, příspěvek v konferenčním sborníku atp.). Co do formátu se můžete inspirovat např. rubrikou Mozaika časopisu Vesmír

Komunitní a společenské aktivity

Popište své další aktivity, které mohou podpořit Váš profil pro Cenu Czexpats in Science. Můžete zmínit popularizaci vědy, dobrovolnictví, vzdělávací, sportovní nebo umělecké aktivity, občanský aktivismus, působení v online prostoru, atp. Zdůrazněte případný přesah vašich aktivit směrem k Česku.

Vize do budoucna

Popište své profesní a společenské cíle v horizontu 5–10 let a kroky, kterými jich chcete dosáhnou. Zapojte je do kontextu současného směřování akademické komunity případně do kontextu vědy v Česku.

Oponenti

V přihlášce se uvádí alespoň dva oponenti/oponentky, kteří jsou schopni odborně posoudit profil kandidáta či kandidátky. Alespoň jeden z oponentů musí být nezávislý (není současným či minulým školitelem kandidáta/ky a nepůsobí na stejné instituci). V rámci hodnocení mohou (ale nemusí) být oponenti požádáni o stanovisko.

Harmonogram

  • září 2024: vyhlášení soutěže 
  • 30. 11. 2024: uzávěrka přihlášek
  • 24. 2. 2025: zveřejnění finalistů
  • březen 2025: pohovory s finalisty
  • 16. 4. 2025: slavnostní vyhlášení vítězů v Česku

Způsob hodnocení

  • V prvním kroku proběhne formální kontrola splnění základních kritérií, zejména způsobilost kandidátů, úplnost a včasné doručení přihlášky, atp. O případném nesplnění formálních kritérií budou kandidáti informování do 14 dnů od uzávěrky přihlášek.
  • V druhém kroku vybere Interní komise Czexpats in Science ze všech přijatých přihlášek splňujících formální kritéria maximálně šest finalistů. Krátké medailonky finalistů budou zveřejněny.
  • Ve třetím kroku ohodnotí Odborná porota soutěže finalisty. Může (ale nemusí) je pozvat ke krátkému online pohovoru dle Harmonogramu soutěže. Odborná porota vybere 1–3 laureáty či laureátky Ceny Czexpats in Science.

Interní komise

Interní komise má 6 členů z Czexpats in Science. Navrhuje ji ředitel Czexpats in Science a schvaluje ji Správní rada. 

Odborná porota

Odborná porota má 4 členy, z toho alespoň jeden zastupuje Czexpats in Science a jeden Diana Biotechnologies. Složení Poroty schvaluje Správní rada Czexpats in Science na návrh ředitele. Členy Odborné poroty pro 2. ročník 2024/25 jsou: 

  • Markéta Icha Kubánková⁠⁠⁠⁠⁠⁠ spoluzakladatelka iniciativy Czexpats in Science,
  • Jiří Schimer –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ spoluzakladatel DIANA Biotechnologies a Head of Chemistry,
  • Barbara Havelková –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ česká právnička působící na univerzitě v Oxfordu,
  • Lenka Zdeborová –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ česká fyzička a informatička, která nyní vědecky působí na EPFL (Švýcarský federální technologický institut v Lausanne).

Kritéria hodnocení

Při hodnocení se Interní komise i Odborná porota zaměří zejména na soulad kandidáta či kandidátky s Profilem ideálního laureáta či laureátky Ceny Czexpats in Science. Součástí hodnocení bude posouzení všech tří okruhů přihlášky s přihlédnutím k délce dosavadní kariéry a ke specifikům daného vědního oboru. 

Hlavním výstupem Odborné poroty bude konsensuální písemné stanovisko, proč právě vybraní laureáti a laureátky nejlépe naplňují Profil ideálního laureáta nebo laureátky. Toto stanovisko bude zveřejněno spolu s vyhlášením jmen laureátů.

Vyhlášení & předání ocenění

  • Porota soutěže vybere na základě konsenzuálního písemného vyjádření nejvýše tři laureáty či laureátky Ceny Czexpats in Science. Při nedostatečném počtu a/nebo kvalitě přijatých přihlášek se porota může rozhodnout Cenu neudělit.
  • Vyhlášení výsledků soutěže proběhne 16. 4. 2025 v Česku.
  • Laureáti přednesou v rámci předání Ceny Czexpats in Science na krátkou přednášku (při nemožnosti osobní účasti na konferenci ze závažných důvodů možno i online). 
  • Cena Czexpats in Science je spojena s mediálním zviditelněním finalistů a laureátů (viz níže), a s finanční odměnou v celkové výši 75 000 Kč. Porota si vyhrazuje právo udělit až tři Ceny v rámci jednoho ročníku a uvedenou finanční odměnu rozdělit mezi laureáty rovným dílem.

Medializace

  • Redakčně upravené texty vycházející z položky Vědecký či vývojový počin v přihlášce do soutěže všech finalistů budou spolu s jejich medailonky zveřejněny v časopise Vesmír. Pokud by některé texty ani po dvou kolech redakčních úprav nevyhovovaly potřebám tištěného časopisu budou zveřejněny pouze online.
  • Vědecká práce laureátů a laureátek bude komunikována i široké veřejnosti prostřednictvím sociálních sítí, případně dalších médií s širokým dosahem.

FAQ

Můžou se letošní soutěže zúčastnit doktorandi?
PhD studenti a studentky závěrečných ročníků studia se mohou soutěže zúčastnit, pokud do termínu udělení Ceny Czexpats in Science, tj. 16. 4. 2025, úspěšně obhájí svou dizertační práci. 

Proč je pro účast v soutěži nastaven limit 7 let od obhajoby dizertační práce?
Cena Czexpats in Science je určena pro začínající vědce a vědkyně. Limit akademického věku 7 let je inspirován podmínkami pro ERC Starting Grant.

Může cenu získat i mladší vědec s méně výraznými úspěchy/výsledky v porovnání se seniornějšími kolegy?
Ano, hodnocení kandidátek a kandidátů probíhá s přihlédnutím délkám jejich kariéry a vědeckému oboru, ve kterém působí.

Narodil/a jsem se v Československu a studoval/a v Česku. Mohu se do soutěže přihlásit i když mám slovenské občanství?
Bohužel ne. Z procesních důvodů je cena určena pouze pro občany České republiky. 

Co všechno se počítá jako kariérní pauza? 
Kariérní pauzou se pro účely soutěže rozumí jakékoliv časové úseky, které nepřispívají k pracovní kariéře související s Cenou Czexpats in Science. Běžně jde o mateřskou a rodičovskou dovolenou, péči o blízkou osobu, dlouhodobou nemoc. Rádi zohledníme i jiné kariérní pauzy jako např. dlouhodobé cestování, nebo období bez zaměstnání. Všechny kariérní pauzy je potřeba uvést případně vysvětlit v životopise. 

Je rozdíl, jestli pošlu přihlášku v ČJ nebo v AJ? Preferuje porota jedno před druhým?
Ne, v hodnocení přihlášek nezáleží na jazyku, ve kterém byly zaslány.

Proč již není možné někoho nominovat, ale zasílají se pouze přihlášky.
Nominace zavedené v loňském ročníku vnášely do přihlášek významnou různorodost. Abychom přihlášky sjednotili formou i obsahem, a umožnili tak jejich co nejférovější hodnocení, rozhodli jsme se pro letošní rok nominace zrušit.

Mohu se přihlásit do soutěže znovu, když jsem v minulém ročníku neuspěl/a popřípadě nevyhrál/a?
Rozhodně ano! Už teď se těšíme na Vaši přihlášku.

Musí být výsledky mého výzkumu již publikovány, abych se mohl/a přihlásit?
Ne, výsledky nemusí být publikovány. Naopak za výsledky výzkumu považujeme široké spektrum výstupů, včetně přednášek, patentů, monografií, datových souborů, software atp. V přihlášce je stěžejní vysvětlit přínos Vašeho výzkumu nebo vývoje a jeho význam pro váš obor.

Je možné se přihlásit i když v době udílení ceny již nebudu afiliovaný/á v zahraničí?
Ano, podmínkou pro přihlášku je být afiliovaný/á se zahraniční institucí v době uzávěrky přihlášek t.j. 30. 11. 2024.

Existuje minimální doba, na kterou musím mít primární afiliaci v zahraničí, abych se mohl/a zúčastnit soutěže?
Ano, minimální doba zahraniční afiliace je stanovena na 6 měsíců (k datu uzávěrky přihlášek t. j. 30. 11. 2024).

Minulé ročníky

Za rok 2023 byla udělena historicky první Cena Czexpats in Science. Slavnostní vyhlášení proběhlo 27. března v Karolinu Univerzity Karlovy. Vítězkou prvního ročníku se stala Markéta Tomková (University of Oxford). Více se můžete dočíst v našem článku.

Finalisté:

  • Karel Břinda (Inria, Rennes, Francie)
  • Stanislav Fořt (Google DeepMind)
  • Roman Huszár (New York University, New York, USA)
  • Martin Kočí (KU Linz, Linec, Rakousko)
  • Jitka Štollová (University of Cambridge, Cambridge, Spojené Království)
  • Vít Svoboda (University of Colorado Boulder a NIST, USA)
  • Jakub Tomek (University of Oxford, Oxford, Spojené Království)

Článek o jednotlivých finalistech si můžete přečíst v Časopisu Vesmír.

Přinášejí