Living the American Dream: jak to všechno začalo

Kristýna Blažková, molekulární bioložka a později spíše imunoložka, se na postdoka v oboru mikrobiologie vydala z pražských Dejvic do slunného Stanfordu v Kalifornii. Jak se jí tam zkoumá a poznatky o tom, jak objevuje americký životní styl, sdílí na svém osobním blogu. Výběr z těchto postřehů poskytla Czexpats in Science k dalšímu šíření, jako inspiraci pro další české vědkyně a vědce, kteří by se chtěli vydat na vědeckou zkušenou právě do Spojených států.

První setkání YPIF přilákalo více než padesát PIs

Více než padesát mladých vedoucích skupin (PIs) z celého světa, kteří působící na českých institucích, se setkalo a diskutovalo na prvním setkání Young PI Forum (YPIF) – společném projektu Univerzity Karlovy a iniciativy Czexpats in Science.

Stanovisko Czexpats in Science k zadávací dokumentaci grantového schématu JUNIOR STAR

Zveřejňujeme otevřený dopis, který Czexpats in Science, z. s., odeslal předsednictvu Grantové agentury ČR ohledně změn v zadávací dokumentaci grantového schématu JUNIOR STAR. Do soutěže vypsané v letošním roce se nově – a překvapivě – nemohou hlásit uchazeči, kteří již získali granty zaměřené na vědecké osamostatnění nebo založení vlastní vědecké skupiny. Tento krok, který pokřivuje podmínky podpory mladých vědeckých skupin, považujeme za chybný. V dopise navrhujeme možnou nápravu.

 | 
Editorial

UZAVŘENO – Czexpats in Science hledá tajemníka*ici

Máte chuť vzít si na starost provoz mladé, dynamicky se rozvíjející neziskové organizace? Baví vás rýpat se v rozpočtových tabulkách a smlouvách, rozumíte si s počítači a Internety, nebojíte se produkčních úkolů ani komunikace s úřady? Chcete být v kontaktu se špičkovými vědci působícími po celém světě a aktivně se podílet na kultivaci českého vědeckého prostředí? Staňte se Tajemníkem*icí Czexpats in Science!

 | 
Editorial

Czexpats konference: I v Česku se dá dělat špičková věda!

„Je báječné, že se zase můžeme potkat!“ nejčastější věta, která zaznívala z úst vědců a vědkyň se zahraniční zkušeností u kávy v pražském CIIRC ČVUT, ale i prostřednictvím online avatarů. Ve středu 21. prosince se konala tradiční czexpats Konference pod stromeček, letos poprvé v hybridním formátu. 

 | 
Ostatní

Czexpats in Science představuje nového ředitele

Iniciativa Czexpats in Science spojující české vědce a vědkyně se zahraniční zkušeností do nového roku vykročí s novým ředitelem. „Dlouho jsem vnitřně směřoval k budoucímu založení vlastní vědecké skupiny. Zároveň mi ale v základním výzkumu vždy trochu chyběl bezprostřední vliv na životy lidí kolem a běh světa… Pozici ředitele Czexpats in Science vidím jako ideální řešení, jak zůstat s vědou v kontaktu, využívat zahraničních zkušeností a pozitivně ovlivňovat české vědecké prostředí,“ říká molekulární biolog Matouš Glanc, který se nové role naplno ujme od dubna.

 | 
Editorial

Nadační fond IOCB Tech se stává generálním partnerem Czexpats in Science

Zahraniční zkušenost je zásadní součástí vědecké kariéry, vědci v zahraničí ale často ztrácejí kontakt s kolegy v ČR a čelí bariérám při pokusech o spolupráci či návrat. Czexpats in Science je jediná organizace, která systematicky pracuje s českou vědeckou diasporou. Propojujeme české vědce v zahraničí („czexpats“) mezi sebou i s vědci a institucemi v ČR tak, abychom usnadnili přenos nápadů, zkušeností a dobré praxe. Czexpats in Science vznikli „zdola“ a rychle se stali důležitým partnerem vědců a institucí.

 | 
Editorial

Czexpats z UK: Ivana Schnur o virtuální realitě a inovacích v medicíně

Ivana Schnur vystudovala 1. lékařskou fakultu UK a myslela si, že se jako lékařka bude věnovat zvládání bolesti v onkologii. Přes několik odboček a „zásahů osudu“ ale místo toho před pár lety spoluzaložila a vede Sensely – americkou společnost s mezinárodním úspěchem, která vyvíjí umělou inteligenci usnadňující práci zdravotních sester a lékařů.

Do Británie už na bakaláře – jak na to?

Málokdo má to štěstí, že už na střední škole ví, kam se chce vydat dál. Já ho rozhodně neměl – při nástupu na gymnázium mě jednoznačně bavila nejvíc matematika a možná zoologie, ale úplně jsem si nedokázal představit práci ani v jednom z těchto oborů. Mimo školu jsem vždy měl plno kroužků, intenzivně jsem hrál na příčnou flétnu a na klavír. K tomu jsem hrál vodní pólo, cvičil, a opravdu hodně četl.

UZAVŘENO – Czexpats in Science hledá ředitel*ku!

Láká vás pracovat s komunitou českých vědců v zahraničí a přibližovat jejich znalosti a zkušenosti do Česka? Vnímáte zahraniční zkušenost jako jednu z nejvíce formujících etap vašeho života? Chcete se aktivně podílet na formování českého vědeckého a inovačního prostředí? Staňte se ředitelkou/ředitelem Czexpats in Science.

 | 
Ostatní

New beginnings with Czexpats in Science and beyond

On the last Tuesday of August, Czexpats in Science organised a networking meetup at the Vila Lanna in Dejvice. The keynote speaker, Dr Jakub Abramson, recounted his series of new beginnings on the Prague-Rehovot-Harvard-Rehovot-Prague route, followed by a panel of varied speakers discussing their own starts in new places. The inspirative event was particularly appreciated by PhD students, many of whom are still looking for their own moves abroad.

 | 
Ostatní

Czexpats online: Partnerské vztahy a cestování za vědou

Jak skloubit vědeckou kariéru v zahraničí s partnerským životem? Lze najít ideální místo pro oba? O kolik složitější je cestovat s dětmi? Několik z mnoha témat, která se řešila během další debaty ze série #Czexpatsonline, jež pořádá iniciativa Czexpats in Science.

 | 
Ostatní