Ukrajinští vědci mapují svou globální vědeckou komunitu

Jsme velmi potěšeni, že ukrajinští vědci, inspirováni Czexpats in Science, nyní mapují svou globální vědeckou komunitu pomocí vlastní Mapy vědců. Od začátku našeho projektu na…

Jsme velmi potěšeni, že ukrajinští vědci, inspirováni Czexpats in Science, nyní mapují svou globální vědeckou komunitu pomocí vlastní Mapy vědců.

Od začátku našeho projektu na pomoc ukrajinským vědcům, kteří přišli do České republiky po únoru 2022, úzce spolupracujeme s Radou mladých vědců při ukrajinském ministerstvu školství a iniciativou Ukrajinská vědecká diaspora. S oběma organizacemi jsme během diskuzí sdíleli naše zkušenosti s budováním komunit a propojili jsme je s IT specialisty, kteří se podíleli na tvorbě naší Mapy vědců.

Jsme nadšeni, že naše práce inspirovala iniciativu Ukrajinská vědecká diaspora k založení zahraničních vědeckých komunit  a k vytvoření platformy Mapy vědců. Pevně věříme, že podobné iniciativy zaměřené na networking mohou pomoci udržet talentované vědce ve spojení s Ukrajinou, umožnit jim v budoucnu návrat na Ukrajinu a přivést tak zpět cenné mezinárodní zkušenosti získané vědci, kteří zemi dočasně opustili.

Jsme hrdí na to, že jsme v těchto pro ukrajinskou vědu náročných časech mohli přispět svou pomocí a velmi děkujeme také nadaci Bakala Foundation za její podporu!

Ukrajinské vědce ale plánujeme podporovat i nadále. Na velmi produktivním zářijovém setkání s Igorem Lymanem, spoluzakladatelem iniciativy Ukrajinská vědecká diaspora, a s Volodymyrem Volkovským, spoluzakladatelem Česko-ukrajinské vědecké společnosti, v Bakala Foundation jsme diskutovali o naší další spolupráci. Více o naší diskusi najdete zde. Jme velmi rádi, že se můžeme také podělit o zpětnou vazbu od Igora Lymana a Yevheniie Polishchuk:

„S počátkem plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině se Czexpats in Science sami chopili iniciativy na podporu ukrajinských vědců, kteří uprchli do České republiky a následně se začali ochotně dělit o své zkušenosti s naší iniciativou „Ukrajinská vědecká diaspora„. Díky tomu se podpora ukrajinských vědců ze strany Czexpats in Science zdaleka neomezuje jen na hranice České republiky. Zkušenosti Čechů jsou aktivně využívány jak při formování komunit ukrajinských vědců mimo Ukrajinu, tak při vytváření webové platformy „Ukrajinská vědecká diaspora„.“ (Yevheniia Polishchuk a Igor Lyman, spoluzakladatelé iniciativy „Ukrainian Science Diaspora„)

 | 
Ukrajina