Ohlédnutí za prvním Czexpats in Science Meetup – budujeme online komunitu

Ve čtvrtek 24. září proběhl první neformální online networking Czexpats in Science Meetup, na kterém se potkalo přes dvacet českých vědců působících v zahraničí (Czexpats) nebo vědců s významnou zahraniční zkušeností, kteří již znovu působí v ČR (Repats). Chtěli jsme se dozvědět, jaká je zkušenost vědců s návratem do Česka, co by jim pomohlo a také proč se vrací. I když původní plán byl neformální setkání u piva v Praze, online varianta způsobená koronavirovou pandemií se ukázala jako velmi dobrou alternativou, protože to umožnilo připojit se českým vědcům nejen napříč Českou republikou, ale i celým světem.

Hlavním cílem těchto setkání je podpora komunity Czexpats (v tomto článku dále používáno ve smyslu českých vědců s významnou zahraniční zkušeností působících v zahraničí nebo již zpět v ČR), která sdílí podobné zkušenosti, může si vzájemně předávat informace a usnadnit si tak orientaci v českém prostředí a získat tím lepší podmínky pro další vědeckou práci. V první části setkání proběhly diskuze v menších skupinkách, kde bylo cílem zjistit zkušenosti, očekávání a potřeby Czexpatů, kteří návrat zvažují nebo se již do Česka vrátili. Poté následoval volný networking opět v menších skupinkách. I když jsem se shodli, že osobní networking má nenahraditelnou atmosféru, i v online prostředí můžeme najít to potřebné. Potvrzením těchto slov snad může být to, že poslední skupinka Czexpatů si vydržela povídat téměř čtyři hodiny.

Co Czexpati od komunity očekávají? 

Czexpati chtějí poznat stejně smýšlející vědce s podobnou kariérní a životní cestou. Hledají vzájemnou podporu, inspiraci, sdílení informací a navazování spoluprací. Czexpati dlouhodobě žijící v zahraničí doufají v lepší napojení na český systém, přístup k informacím i kontaktům, a tedy i jednodušší potenciální návrat.  

Proč se Czexpati chtějí vracet do ČR? 

Jako jeden z hlavních důvodů Czexpati uvádí ty osobní; citová vazba k domovině, blízkost rodiny a přátel, chuť vychovávat děti v ČR, ale také vysoká životní úroveň a zajímavé kariérní příležitosti. 

Za další významný důvod považují to, že se české prostředí mění k lepšímu a mají chuť být součástí této změny a plně využít své zahraniční zkušenosti. „Úkolem naší generace je otevřít českou vědu světu a mělo by to být součástí naší práce. Generace vědců 90. let musela vůbec obhájit vědu, předchozí generace nastavovala granty, budovala systém financování. Naše generace je první, která mohla svobodně a plnohodnotně vyjet a získat zahraniční zkušenosti ve větším měřítku,“ zaznělo během diskuze.

Český systém je také otevřen návrhům, které lze úspěšně realizovat: „Často se stačí ozvat, navrhnout řešení a ve výsledku se ukáže, že to lze. Bohužel musíme být proaktivní, nemůžeme čekat, že to řešení přijde shora.“ Dobrým příkladem mohou být postdoc asociace na UOCHB, CEITEC nebo Biologickém centrum v Českých Budějovicích. Pokud hledáte inspiraci a zkušenosti, neváhejte napsat Blance Collis (blanka.collis@uochb.cas.cz), která je jedním z organizátorů Postdoc Network at IOCB. K tomu v diskuzi zaznělo hezké přirovnání: „Někdy chceme hned změnit celou divadelní hru, ale neuvědomujeme si, že ji můžeme měnit postupně, po jednotlivých replikách.“

Na českém vědeckém prostředí Czexpati také oceňují vynalézavost, schopnost improvizace a nadšení, což bylo dobře vidět i během koronavirové pandemie. „Umíme se semknout, pomáhat si, být kreativní a i z mála vytvořit plnohodnotné výsledky.“ Oceňován byl například i český systém olympiád pro žáky základních a středních škol, který rozvíjí talenty a je otevřený pro všechny studenty bez rozdílu velikosti nebo prestiže školy. V zahraničí se na podobné soutěže často dostanou pouze žáci z top boarding škol.

Jaká je zkušenost Czexpatů s návratem? 

Podobně jako při výjezdu ven, i po návratu vědci zažívají „kulturní šok“‎. Bývají překvapení uzavřením jednotlivých odděleních a malým zájmem o spolupráci. Czexpati se po návratu plní energie snaží formovat nové pracoviště, mají nápady na drobná i větší zlepšení, která  ale někdy nepadají na úrodnou půdu a postupně tak svůj elán ztrácí. Setkávají se také s nepochopitelnými požadavky na jejich vědeckou práci – zmiňovali například malou flexibilitu pracovní doby a důraz na rychlé publikování často bez hlubší strategie. Mluvili také o nezvykle velkém množství výuky nebo administrativní zátěži. 

Po návratu do Čech také vědci naráží na bezdůvodně malé ambice nebo nastavení zbytečně nízkých cílů v českém vědeckém prostředí. Přitom vybavení a schopnosti máme v Česku srovnatelné se světem. Czexpati pak často bojují sami se sebou, aby si udrželi motivaci k tomu dělat špičkovou vědu.  

Co by Czexpati při návratu ocenili? 

Czexpatům překvapivě nejvíce chybí networking, který je v zahraniční běžnou součástí vědeckého života. Chybí jim prostředí, které vybízí k neformálním diskuzím a sdílení nápadů, myšlenek, vydařených i nevydařených experimentů. Zmínili například, že na českých institucích chybí tabule na chodbách či u kávovarů, které jsou na zahraničních institucích zcela běžné. Ocenili by i více lokálních vědeckých konferencí, kde by mohli prezentovat své výsledky, seznámit se a navazovat spolupráce. I když to se snad pomalu mění – na UOCHB pořádají 3. listopadu Postdoc Day, VŠCHT otevřela vědeckou konferenci pro všechny, atd. 

V Česku chybí tabule! Zdroj: Shutterstock.

Celkově by Czexpatům pomohlo větší institucionální zázemí v oblastech podpory vědy, se kterými se setkali na zahraničních pracovištích – možnost seberozvoje, networkingu, mentorů, kariérní podpora, administrativní i formální pomoc s podáváním projektů.  Ocenili by i větší volnost a flexibilitu při kombinování kariéry a rodiny. 

V diskuzi navrhli i možnost vědeckých stáží pro vysokoškoláky a postdoky. „ČR by měla aktivně nabízet a podporovat možnost stáží, a to i pro zahraniční studenty. Není to drahé řešení a nalákali bychom tak špičkové mladé vědce i z univerzit jako třeba Cambridge nebo Harvard,“ sdílel jeden z účastníků s tím, že by tím mnoho důležitých zkušeností získali i čeští studenti. 

Jaké jsou nejbližší plány spolku Czexpats in Science? 

Toto první setkání nás utvrdilo v tom, že má smysl pokračovat v budování a podpoře komunity Czexpatů, kteří působí v zahraničí, ale i těch, kteří se vrací do Česka. Děkujeme všem, kteří se na setkání připojili! Naše nejbližší plány jsou: 

  • Vytvořit online komunitu Czexpats na Slacku, kde můžeme i na dálku networkovat, sdílet zkušenosti/informace/zajímavé články, navazovat spolupráce – přidejte se! 
  • Pokračovat v online networkingových setkáních, která budou tematicky zaměřená a účastníci budou předem vědět, kdo se plánuje zúčastnit. Již teď vás můžeme pozvat na třetí ročník „Konference pod stromeček“, která letos proběhne online v úterý 22. prosince. Na programu budou  budou přednášky, panelové diskuze i networking.
  • Jakmile to koronavirová situace dovolí, plánujeme uspořádat i face-to-face setkání v ČR. 
  • Během večera několikrát padlo slovo mentoring – měli byste zájem?

Napadá vás k tématu vědeckých návratů do Čech ještě něco dalšího? Vidíte to jinak, máte nápady nebo se chcete více zapojit? Budeme rádi, když se k tomuto tématu vyjádříte na Slacku nebo napíšete na pavla.hubalkova@czexpats.org. 

Za tým Czexpats sepsaly Pavla Hubálková a Vlaďka Petráková.

 | 
Ostatní