Czexpats pro Ukrajinu

Pokud jste vědkyně nebo vědec prchající před válkou na Ukrajině a potřebujete pomoc, kontaktujte nás na ukraine@czexpats.org! Nabízíme dva druhy pomoci:

  1. Akutní pomoc vědkyním a vědcům na útěku se zajištěním základních životních potřeb a s hledáním vhodných pracovních pozic odpovídajících jejich profilu a kvalifikaci
  2. Dlouhodobá podpora ukrajinských výzkumnic a výzkumníků působících na českých vědeckých pracovištích v integraci do českého akademického prostředí a do společnosti

Jestliže nás kontaktujete s žádostí o pomoc při hledání práce, nezapomeňte prosím připojit své CV a odpovězte na 3 jednoduché otázky:

  1. Kde se momentálně nacházíte – na Ukrajině, v Česku, či jinde?
  2. Zajímají vás příležitosti v jiných evropských zemích, či pouze v Česku?
  3. Jste otevřeni příležitostem v soukromém sektoru?

Dále prosím prostudujte zdroje informací na naší stránce Užitečné odkazy. Jako první krok v dlouhodobé podpoře Vás zveme k registraci k našemu Newsletteru či k účasti na jedné z našich networkingových akcí.

V co nejefektivnějším zapojení kolegyň a kolegů z Ukrajiny do českého vědeckého prostředí vidíme dvojí význam: kromě zmírnění zničujících dopadů Putinovy války na životy konkrétních lidí vnímáme tuto vlnu mezinárodní vědecké mobility jako velkou příležitost k oživení českého vědeckého prostředí a jeho posunu směrem k cílům a vizím Czexpats. Pokud se chcete o našich aktivitách dozvědět více nebo se do pomoci ukrajinským vědkyním a vědcům zapojit spolu s námi, ozvěte se nám na ukraine@czexpats.org!

Tento projekt je realizován za podpory Nadace The Bakala Foundation

Aktuality

10. října 2023

Máme velkou radost, že jsme mohli inspirovat naší Mapou vědců inciativu Ukrainian Science Diaspora, která odteď mapuje svojí komunitu pomocí svojí vlastní Scientists‘ Map.

1. října 2023

Článek z naší schůzky se spolu-zakladatelem Ukrainian Science Diaspora Igorem Lymanem a spolu-zakladatelem Czech-Ukrainian Scientific Society Volodymyrem Volkovskiym v Bakalově nadaci zde.

29. září 2023

Vzniká Czech-Ukrainian Scientific Society! Máme velkou radost, že se pravidelní účastníci UA-CZ Science Meetupů rozhodli založit svoji vlastní NGO. Na Meetupu v září tak hlasovali o stanovách a vybírali nové logo. Poprvé jsme také spoluorganizovali Meetup společně a naši kolegové si zvolili jako téma „How to build a scientific career in Czechia“.

Do nové organizace se je možné zaregistrovat pomocí formuláře zde. Více informací na ukrainianscientists.incz@gmail.com a v Telegramové skupině a kanálu.

13. června 2022

Matouš Glanc hovořil o našich aktivitách na podporu ukrajinských vědkyň a vědců ohrožených válkou ve Studiu 6 České televize.

10. června 2022

S radostí všechny zveme na další networkingové akce UA-CZ Sciene Meetup v Brně (úterý 21. června) a v Praze (čtvrtek 23. června)!

19. května 2022

Czexpats in Science a Bakala Foundation společně pomáhají ukrajinským vědcům (tisková zpráva)

11. května 2022

K dnešnímu dni nás kontaktovalo celkem 95 ukrajinských akademiček a akademiků, z nichž již 16 našlo uplatnění v Česku a dalších 12 v jiných státech. Gratulujeme!