Summer Meetup

Chcete se setkat s dalšími czexpaty živě? Na konci léta, 30. srpna 2022 budeme pořádat Summer Meetup, setkání naživo v Praze pro všechny zájemce o…

Chcete se setkat s dalšími czexpaty živě?

Na konci léta, 30. srpna 2022 budeme pořádat Summer Meetup, setkání naživo v Praze pro všechny zájemce o témata blízká czexpats. Hlavní motto akce je ‘New Beginnings’, tedy nové začátky v jiné zemi, na novém pracovišti nebo návraty po kariérních pauzách či aktuálně po covidu. Hlavním bodem programu bude přednáška Jakuba Abramsona z Weizmann Institutu v Izraeli o životě vědce. Následovat bude panelová diskuze a dostatek času bude věnován i na networking u kávy. Setkání je určené pro zájemce ze všech oborů a všech kariérních fází, ať už z akademické sféry nebo mimo ni. Akce proběhne v angličtině.

Come and meet scientists from different backgrounds to share research and personal experience with new beginnings in a foreign country. On 30 August, we are organising Summer Meetup, a networking event in Prague. The main topic of the meeting is ‘New Beginnings’, referring to starting afresh in a new country, a new job, or returning after a career break or covid. Jakub Abramson from Weizmann Institute in Israel will give a keynote talk about his life in academia. It will be followed by a panel discussion, and plenty of time will be given for networking over a cup of coffee. The meeting is intended for everybody regardless of your research field, career phase, inside or outside academia. The event will be held in English.

Registration

Programme

13:30 open doors + welcome coffee

14:00 keynote talk Jakub Abramson (Weizmann Institute, Israel)

14:45 coffee break

15:15 panel discussion: Jakub Abramson (Weizmann Institute), Meritxell Alberich Jordà (IMG), Oleksandra Rieznyk (ČZU), Jakub Šindelář (Leiden Uni/Charles Uni), Zuzana Tuťálková (Euraxess), Alena Uvizl (DIANA Biotechnologies)

16:30 refreshments 

+ station with information about support for Ukrainian researchers by Czexpats in Science and Bakala Foundation, such as our Buddy program