Konference pod stromeček 2023

Jak neustrnout v zajetých kolejích, mít stále radost z poznávání světa a přicházet s novými nápady a myšlenkami? Co nás motivuje a inspiruje a jaké prostředí potřebujeme pro to, abychom nové vědecké nápady mohli realizovat? I o tom budeme diskutovat na letošní Konferenci pod stromeček #KPS2023 – tradičním předvánočním setkání českých vědců a vědkyň, kteří působí v zahraničí. Potkáme se v Praze i online.

Jak neustrnout v zajetých kolejích, mít stále radost z poznávání světa a přicházet s novými nápady a myšlenkami? Co nás motivuje a inspiruje a jaké prostředí potřebujeme pro to, abychom nové vědecké nápady mohli realizovat? I o tom budeme diskutovat na letošní Konferenci pod stromeček #KPS2023 – tradičním předvánočním setkání českých vědců a vědkyň, kteří působí v zahraničí. Potkáme se v Praze i online.

Na co se můžete těšit?

Přednášky  

Těšte se na zajímavé přednášející s jejich inspirativními příběhy. Každý z jiného oboru, se specifickou zkušeností a s „Myšlenkami, které mění svět“.

Veronika Tuckerová

V přednášce promluvím o svém výzkumu české recepce Kafky, který jsem započala jako doktorandka na Columbijské univerzitě v New Yorku, a o tom, jak perspektiva z jiného kontinentu může pomoci při hledání otázek a odpovědí. Metodologicky se zastavím u otázky „malých literatur“ a možnostech přístupu k bohemistice a germanoslavistice v mezinárodním kontextu.
Začala studiem na Univerzitě Karlově v Praze. Poté vystudovala srovnávací literaturu na Graduate Center of the City University v New Yorku a germanistiku na Kolumbijské univerzitě tamtéž. V letech 2002–05 přednášela na Queens College, 2009–10 na New York University v Praze, 2011–13 na University of Texas v Austinu. Od 2013 učí na slavistice Harvardovy University. Zabývá se především osobou i dílem Franze Kafky, otázkami překladu a bilingvní literatury, samizdatem. Pracovala také jako redaktorka, překladatelka a publicistka. Publikovala v odborných časopisech The Journal of World Literature, brücken, The New German Critique a dalších. 

Vladimír Beneš

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Doktorát získal pod vedením profesora Václava Pačese na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. V roce 1994 jako postdoktorand odjel na EMBL, kde dodnes působí. Od roku 2001 vede Genomics Core Facility, technologicky orientovanou servisní laboratoř, která byla založena s cílem poskytovat expertizu a podporu vědcům a vědkyním s projekty v oblasti genomiky. Po celou dobu hojně spolupracuje s českým akademickým prostředím. Na Univerzitě Karlově například již třináct let organizuje kurz Metody funkční genomiky.
Více v rozhovoru pro magazín Univerzity Karlovy Forum. 

Panelová diskuze 

Panelová diskuze se zajímavými hosty na téma o tom, jak přicházet s velkými myšlenkami a nepřestávat mít radost z poznávání.

Diskuzní stoly

U diskuzních stolů potkáte zajímavé osobnosti z nejrůznějších aspektů vědy – odborníky na granty, zástupce firem a institucí, komunikátory vědy a mnohé další.

Miniworkshopy

Jak napsat grant? Jak najít dobrou vědeckou skupinu? Jak hledat motivované studenty? Na letošní konferenci chystáme i tematická stanoviště, kde se svými kolegy a kolegyněmi budete moci diskutovat a sdílet informace i dobrou praxi na nejrůznější témata.

Networking

I na letošní konferenci bude mnoho prostoru pro neformální networking, protože víme, že právě ten často vede k myšlenkám, které mění svět.

Vyhlášení Ceny Czexpats in Science

Velkou novinkou letošní konference bude vyhlášení Ceny Czexpats in Scince pro mladé vědkyně a vědce působící v zahraničí, kterou udělujme ve spolupráci s DIANA Biotechnologies. Více informací.

Jak bude konference probíhat?

OFFLINE = NAŽIVO

Místo konání: Modrá posluchárna, Karolinum, Univerzita Karlova, Celetná 20, Praha 1

ONLINE = NA DÁLKU

Živý stream přes platformu MS Teams, networking tradičně v Gather.town.

Předběžný Program konference

12:00Registrace a networking
12:45Zahájení konference
13:00První keynote přednáška
13:35Druhá keynote přednáška
14:10Coffee break
14:30Diskuzní stoly
15:30Miniworkshopy
16:30Coffee break
17:00Panelová diskuze
18:30Předávání cen Czexpats in Science
19:00Večeře + networking

Pro koho je konference určena?

Konference probíhá v českém jazyce a je určená především pro

  • české vědce a vědkyně pracující v zahraničí,

ale také pro

  • české vědce a vědkyně, kteří se již ze zahraničí vrátili – protože právě jejich příběhy mohou být velkou inspirací,
  • české vědce a vědkyně, kteří se teprve chystají vyjet – protože právě oni jsou budoucími czexpaty, ale v tuto chvíli mají možná spoustu otázek, na které mohou na konferenci najít odpovědi,
  • studenty, kteří aktuálně studují bakalářský nebo magisterský program v zahraničí – protože i oni mohou rozšířit řady czexpatů,
  • zástupce institucí, které se podílejí na propojování české a zahraniční vědy – protože právě oni mohou pomoci.

Pro studenty v ČR, kteří se chystají vycestovat do zahraničí, jsou primárně určeny jiné akce (například Sharing Czexpats). Pokud však jste student, máte zájem se konference účastnit naživo a nevadí vám pomoci jako dobrovolník (například při registraci), napište nám na konference@czexpats.org. Online účast není kapacitně omezená a budeme rádi, pokud se přihlásíte.

Registrace a kontakt

V případě dotazů se nám neváhejte ozvat na konference@czexpats.org.

Podpořte nás

Účast na konferenci je zdarma,
ale budeme rádi, když naše aktivity podpoříte prostřednictvím portálu Darujme.cz.

 

Naši partneři