Seminář je určen pro vědce z jakéhokoli výzkumného oboru a jakéhokoli akademického věku, jakož i pro zástupce výzkumné administrativy. Jazykem semináře je angličtina.
Workshop je pořádán společně s Masarykovou univerzitou za podpory Nadace Alexandra von Humboldta.
Registrace je otevřena do 9. dubna nebo do vyčerpání kapacity.
Program
14:00–14:10 | Úvodní slovo |
14:10–15:30 | Pozvané přednášky |
15:30–15:50 | Přestávka |
15:50–16:30 | Panelová diskuse |
16:30–17:30 | Občerstvení, networking, neformální diskuse |
Hosté
Mgr. Michaela Dohnálková
![](https://czexpats.org/wp-content/uploads/2023/04/image-2-150x150.png)
Univerzita v Ženevě, Švýcarsko
Molekuly mRNA se skládají ze čtyř nukleotidů AUCG, které mohou být dále modifikovány, aby přilákaly buněčné mechanismy rozhodující o osudu mRNA. Michaela se ve svém výzkumu zaměřuje na modifikace na samém počátku mRNA – strukturu čepičky mRNA a její zapojení do vrozené imunity, vývoje a molekulárních funkcí. Bakalářský a magisterský titul získala na Masarykově univerzitě v Brně. Během bakalářského studia pracovala v CEITEC MUNI. Poté se přestěhovala do Švýcarska, kde dokončuje doktorské studium molekulární biologie na Ženevské univerzitě. Michaela ráda hraje deskové hry, věnuje se boulderingu, turistice a pozorování zvířat. V poslední době našla zálibu v linorytu.
Prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D.
![](https://czexpats.org/wp-content/uploads/2023/04/Wg4t5C2dWiQXW3uzl313y28Juk9Nml4J_8d_VrIhyzfPPsENddjcFGOkL7DFxoU50e9_xlOGODPf5YvSrJ8hQwl3PV0Jfh7pjT_siPatl_ARFVgXPOoYeiUeN1t7VaaMwWZcp1f1zwdguHqufQ0D_A.jpg)
lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha
Jan Trka je dětský hematolog, od 90. let se zabývá genetickou a genomickou diagnostikou dětských leukemií a výzkumem vzniku a vývoje leukemického klonu. Spoluzaložil vědeckou skupinu CLIP (Childhood Leukaemia Investigation Prague) a vyškolil několik špičkových vědců.
V poslední době se více věnuje vedení této výzkumné skupiny a bohužel především administrativním povinnostem na 2. lékařské fakultě UK a v motolské nemocnici.
Mgr. Pavel Tomančák, Ph.D.
![](https://czexpats.org/wp-content/uploads/2023/04/image-2-637x1024.jpg)
Ústav Maxe Plancka pro molekulární buněčnou biologii a genetiku, Drážďany, Německo
Středoevropský technologický institut, Brno
Pavel Tomančák je evoluční vývojový biolog, který od roku 2005 vede samostatnou výzkumnou skupinu v Ústavu Maxe Plancka pro molekulární buněčnou biologii a genetiku v Drážďanech. Jeho laboratoř se zabývá studiem evoluce morfogeneze během embryonálního vývoje mnohobuněčných organismů. Jeho výzkum je unikátní díky kombinaci pokročilých metod molekulární analýzy s nejmodernějším zobrazováním a výpočetní analýzou mikroskopických dat.
Svou vědeckou kariéru zahájil na Masarykově univerzitě studiem molekulární biologie a genetiky. Doktorské studium absolvoval v Evropské laboratoři molekulární biologie (EMBL) v německém Heidelbergu. Poté pracoval pět let na Kalifornské univerzitě v Berkeley ve skupině amerického genetika Geralda M. Rubina. Získal dva granty Evropské rady pro výzkum a od roku 2016 je členem EMBO.
Od 1. února 2021 se stal ředitelem brněnského konsorcia CEITEC, kde využívá své mezinárodní zkušenosti k posílení ambice CEITECu stát se významným hráčem na poli vědy, minimálně v Evropě.