Káva S…
Využijte možnost rozhovoru s našimi osobnostmi z vědeckého prostředí.
Petr Baldrian
Předseda Grantové agentury ČR: Chcete vědět, co je nového a co se chystá? O jaké granty lze žádat a jak se mohou projevit zkušenosti a potřeby Čechů ze zahraničí v zadávací dokumentaci?
Petr Baldrian je členem předsednictva Grantové agentury ČR (GAČR) od ledna 2017, od listopadu 2021 je jejím předsedou. Kromě toho je také vědec, je vedoucím Laboratoře environmentální mikrobiologie na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Vede studenty, přednáší na Univerzitě Karlově a je řešitelem řady tuzemských i zahraničních grantů.
Adéla Gjuričová
Členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a pracovní skupiny Lidé ve vědě: Jak funguje RVVI? Jaké jsou její kompetence a za jakými cíli směřují pracovní skupiny? Jak lze skrze tyto orgány přispět ke zlepšení českého vědeckého prostředí?
Adéla Gjuričová je česká historička a politoložka, působící v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR jako výzkumná pracovnice a od listopadu 2023 jako jeho ředitelka. Zabývá se českými politickými dějinami po roce 1989, výzkumem parlamentarismu a rovněž psychiatrií za socialismu. Je členkou výkonného výboru a koordinátorkou The European Information and Research Network on Parliamentary History.
Adéla Gjuričová je členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace a pracovní skupiny Lidé ve vědě, která se zaměřuje na zlepšování podmínek vědců a vědkyň v českém výzkumném prostoru, odstraňování překážek a dosahování rovnosti příležitostí.
Pavel Šebek
R&D director v Zentivě: Jaké je to řídit RD ve farmaceutické firmě? Kdy odejít z akademické sféry a je cesta zpět? Jak vnímají soukromé firmy zahraniční zkušenost svých zaměstnanců? Jak Zentiva spolupracuje s akademickou sférou?
Pavel Šebek absolvoval doktorandské studium na VŠCHT v Praze, jako postdoc působil na Univerzitě ve Wisconsinu a na ÚOCHB v Praze. Nyní je ředitelem vývoje ve farmaceutické společnosti Zentiva, kde je zodpovědný za globální organizaci vývoje účinných látek a léčivých přípravků a klinické testování.
Zentiva si klade za cíl udržitelně zajistit dodávky vysoce kvalitních a cenově dostupných léků na trh, používá špičkové metodiky k vývoji a aktivnímu řízení životního cyklu produktů, podporuje inovace v syntéze a drug delivery systémů léčivých přípravků a jejich klinické testování. Zentiva má svá výzkumná a vývojová centra v Praze a v Ankleshwaru (Indie).
Miniworkshopy
Sami si můžete vybrat, jak moc aktivně, nebo pasivně se následujících miniworkshopů zúčastníte. Můžete být posluchači rad a příběhů ostatních czexpatů, nebo naopaksdílet své vlastní zkušenosti a pohledy. Bude čas vystřídat více témat a vyzkoušet si obě role.
PI_Forum @KPS2024
Jak si založit vlastní výzkumnou skupinu v ČR? Jak získávat granty a jak efektivně vyplňovat jejich hodnotící zprávy? Jak vybírat a vést studenty a spolupracovníky? Jakou zvolit publikační strategii nebo jak hledat originální výzkumná témata? A jak k tomu všemu zvládat osobní či rodinný život?
O těchto a podobných tématech můžete diskutovat s Kateřinou Rohlenovou a dalšími PIs z řad komunity czexpats, podobně jako na pravidelných setkáních projektu PI_Forum.
Miniworkshopem vás provede:
Kateřina Rohlenová je přední expertka v oblasti nádorové biologie. Věnuje se výzkumu metabolické komunikace mezi zdravými a rakovinnými buňkami. Její projekt podpořený prestižním ERC grantem má ambiciózní cíl: chce identifikovat „Achillovy paty“ rakovinových buněk a umožnit tak vývoj inovativních terapeutických přístupů. V Biotechnologickém ústavu AV ČR založila Laboratoř buněčného metabolismu. Kateřina je laureátkou Ceny Neuron 2023 pro nadějné vědce v oboru medicína. Je také autorkou nápadu na založení PI Fora.
Kateřina Chládková se věnuje psycho- a neurolingvistice. Po 10letém působení na univerzitách v Nizozemsku a Německu zakotvila v roce 2018 v Praze, kde na společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd založila výzkumnou skupinu. Ta se zaměřuje na jazykové učení a řečovou interakci u kojenců, dětí a dospělých, a byla v různých svých fázích podpořena institucionálními, národními i infrastrukturními evropskými fondy. V současné době se mimo základního výzkumu taky profiluje směrem ke společenské využitelnosti poznatků.
Postdok v zahraničí: průvodce šťastným exilem
Moderují: Blanka Collis a Soňa Krajčovičová
Máte čerstvě doktorát nebo se akorát blížíte do finiše a láká vás zahraniční stáž? Co je třeba udělat před odjezdem? Jak si vybrat dobrého zahraničního vedoucího? Vyrazit do Evropy, do USA nebo raději do Asie? Co nezapomenout napsat do CV a jak se hlásit o granty do zahraničí? A jaké výzvy vás čekají na novém pracovišti a jak je zvládnout? Přijďte k našemu stolu diskutovat o slastech a strastech života postdoků v zahraničí.
Budeme diskutovat o našich zkušenostech, ale podělíme se i o reálné zážitky ze zahraničí – bez příkras. Soňa poradí jak na život v Británii po Brexitu a podělí se o zkušenosti s psaním britských postdok grantů. Blanka, která pracuje v projektové kanceláři ÚOCHB, poradí, jaké všechny možnosti financování postdok pobytů můžete využít. Navíc může vyprávět o svém působení v Cambridge, Sheffieldu a Oxfordu.
Tipy a triky, jak zvítězit nad PhD studiem a úspěšně se připravit na další kariérní fázi
Moderují: Jonáš Fuksa, Valeriia Belova a Martina Chrudinová
Začínáte s PhD studiem? Už jste téměř u konce, ale nevíte, co vás čeká na postdocké pozici? Nebo je doktorát už dávno za vámi a chtěli byste se o své zkušenosti podělit? Jak se zorientovat v literatuře a napsat článek? Jak vybalancovat šířku a hloubku výzkumu – rozšiřovat obzory nebo se raději specializovat? Jak si naplánovat den a jak zvládnout work-life balance na PhD? A co přijde pak? Přijďte si popovídat o každodenním vědeckém životě!