Káva S…
Využijte možnost rozhovoru s našimi osobnostmi z vědeckého prostředí.
Petr Baldrian
Předseda Grantové agentury ČR: Chcete vědět, co je nového a co se chystá? O jaké granty lze žádat a jak se mohou projevit zkušenosti a potřeby Čechů ze zahraničí v zadávací dokumentaci?
Petr Baldrian je členem předsednictva Grantové agentury ČR (GAČR) od ledna 2017, od listopadu 2021 je jejím předsedou. Kromě toho je také vědec, je vedoucím Laboratoře environmentální mikrobiologie na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Vede studenty, přednáší na Univerzitě Karlově a je řešitelem řady tuzemských i zahraničních grantů.
Pavel Šebek
R&D director v Zentivě: Jaké je to řídit RD ve farmaceutické firmě? Kdy odejít z akademické sféry a je cesta zpět? Jak vnímají soukromé firmy zahraniční zkušenost svých zaměstnanců? Jak Zentiva spolupracuje s akademickou sférou?
Pavel Šebek absolvoval doktorandské studium na VŠCHT v Praze, jako postdoc působil na Univerzitě ve Wisconsinu a na ÚOCHB v Praze. Nyní je ředitelem vývoje ve farmaceutické společnosti Zentiva, kde je zodpovědný za globální organizaci vývoje účinných látek a léčivých přípravků a klinické testování.
Zentiva si klade za cíl udržitelně zajistit dodávky vysoce kvalitních a cenově dostupných léků na trh, používá špičkové metodiky k vývoji a aktivnímu řízení životního cyklu produktů, podporuje inovace v syntéze a drug delivery systémů léčivých přípravků a jejich klinické testování. Zentiva má svá výzkumná a vývojová centra v Praze a v Ankleshwaru (Indie).
Vladimír Majer
Vědecký diplomat: Co může česká vědecká diplomacie dělat směrem k vědcům působícím v zahraničí? Mohou být vědci s dlouhodobou zkušeností ze zahraničí užiteční pro českou vědeckou diplomacii? Může být v této době česká vědecká diplomacie nápomocná vědě v Ukrajině?
Vladimír Majer absolvoval VŠCHT v Praze a je profesorem fyzikální chemie se zaměřením na chemickou termodynamiku. Po odchodu z Československa v roce 1986 pracoval na univerzitách v USA a ve Francii. Od roku 2000 zastával řídící funkce v Národním centru pro vědecký výzkum Francie (CNRS), a působil také pět let ve francouzské vědecké diplomacii (2006–2011). Zabývá se i otázkami vědní politiky, organizace veřejného výzkumu a mezinárodní spolupráce. Udržoval vždy těsné kontakty a úzce spolupracoval s českou vědeckou komunitou.
Miniworkshopy
Sami si můžete vybrat, jak moc aktivně, nebo pasivně se následujících miniworkshopů zúčastníte. Můžete být posluchači rad a příběhů ostatních czexpatů, nebo naopaksdílet své vlastní zkušenosti a pohledy. Bude čas vystřídat více témat a vyzkoušet si obě role.
Výzkum a podnikání: jde to dohromady?
Může člověk být zároveň vědcem na univerzitě nebo ve výzkumném ústavu a majitelem nebo spolumajitelem firmy? Nebrání tomu nějaké předpisy nebo zákony? Dá se to stihnout? Má to vlastně pro daného jedince nějaký přínos? Je na to k dispozici nějaká podpora, nějaký program? Na tyto otázky vám odpoví zástupci státní agentury na podporu podnikání a investic CzechInvest a dvou firem založených akademickými výzkumníky: Adalid Sciences (biochemie, spin-off firma ÚOCHB) a nextdrop (zavlažovací systémy, Západočeská univerzita).
Miniworkshopem vás provedou:
René Samek, ředitel odboru podpory inovací v agentuře CzechInvest. Absolvent FF UK, Středoevropské univerzity v Praze a Budapešti a London School of Economics. Představí možnosti státní podpory vzniku startupu nebo spin-off firmy.
Klára Grantz Šašková, výzkumná pracovnice Přírodovědecké fakulty UK a ÚOCHB, vedoucí výzkumné skupiny na BIOCEV, spoluzakladatelka a CEO firmy Adalid Sciences s.r.o.
František Mach, výzkumník a proděkan pro vědu na elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity, spoluzakladatel firmy nextdrop s.r.o.
Akce je realizována v rámci projektu Podpora podnikavosti, který je součástí Národního plánu obnovy, komponenty 1.4. Digitální ekonomika a společnost, inovativní start-upy a nové technologie, financovaného z EU Nástroje pro oživení a odolnost.
PI_Forum @KPS2024
Jak si založit vlastní výzkumnou skupinu v ČR? Jak získávat granty a jak efektivně vyplňovat jejich hodnotící zprávy? Jak vybírat a vést studenty a spolupracovníky? Jakou zvolit publikační strategii nebo jak hledat originální výzkumná témata? A jak k tomu všemu zvládat osobní či rodinný život?
O těchto a podobných tématech můžete diskutovat s Kateřinou Rohlenovou, Kateřinou Chládkovou a dalšími PIs z řad komunity czexpats, podobně jako na pravidelných setkáních projektu PI_Forum.
Miniworkshopem vás provede:
Kateřina Rohlenová je přední expertka v oblasti nádorové biologie. Věnuje se výzkumu metabolické komunikace mezi zdravými a rakovinnými buňkami. Její projekt podpořený prestižním ERC grantem má ambiciózní cíl: chce identifikovat „Achillovy paty“ rakovinových buněk a umožnit tak vývoj inovativních terapeutických přístupů. V Biotechnologickém ústavu AV ČR založila Laboratoř buněčného metabolismu. Kateřina je laureátkou Ceny Neuron 2023 pro nadějné vědce v oboru medicína. Je také autorkou nápadu na založení PI Fora.
Kateřina Chládková se věnuje psycho- a neurolingvistice. Po 10letém působení na univerzitách v Nizozemsku a Německu zakotvila v roce 2018 v Praze, kde na společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd založila výzkumnou skupinu. Ta se zaměřuje na jazykové učení a řečovou interakci u kojenců, dětí a dospělých, a byla v různých svých fázích podpořena institucionálními, národními i infrastrukturními evropskými fondy. V současné době se mimo základního výzkumu taky profiluje směrem ke společenské využitelnosti poznatků.
Češi v Biomagingu
Moderuje: Jaroslav Icha
Patří mikroskopie mezi hlavní metody, které používáte ve svém výzkumu? Zajímá vás kariéra v mikroskopické facilitě nebo v soukromém sektoru? Připojte se k našemu networkingu pro všechny vědkyně a vědce pracující v bioimagingu. Poznáte kolegy z různých zemí s pestrou pracovní zkušeností. Účast již přislíbili czexpati z Evident, Zeiss, Bayer nebo Thermo Fisher, z mikroskopických facility na MPI-CBG, IST Austria nebo s akademickou zkušeností z Německa, Švédska, Rakouska a Francie.
Postdok v zahraničí: průvodce šťastným exilem
Máte čerstvě doktorát nebo se akorát blížíte do finiše a láká vás zahraniční stáž? Co je třeba udělat před odjezdem? Jak si vybrat dobrého zahraničního vedoucího? Vyrazit do Evropy, do USA nebo raději do Asie? Co nezapomenout napsat do CV a jak se hlásit o granty do zahraničí? A jaké výzvy vás čekají na novém pracovišti a jak je zvládnout? Přijďte k našemu stolu diskutovat o slastech a strastech života postdoků v zahraničí.
Budeme diskutovat o našich zkušenostech, ale podělíme se i o reálné zážitky ze zahraničí – bez příkras. Soňa poradí jak na život v Británii po Brexitu a podělí se o zkušenosti s psaním britských postdok grantů. Blanka, která pracuje v projektové kanceláři ÚOCHB, poradí, jaké všechny možnosti financování postdok pobytů můžete využít. Navíc může vyprávět o svém působení v Cambridge, Sheffieldu a Oxfordu.
Miniworkshop proběhne i online skrze Gather Town.
Tipy a triky, jak zvítězit nad PhD studiem a úspěšně se připravit na další kariérní fázi
Moderují: Jonáš Fuksa, Valeriia Belova a Martina Chrudinová
Začínáte s PhD studiem? Už jste téměř u konce, ale nevíte, co vás čeká na postdocké pozici? Nebo je doktorát už dávno za vámi a chtěli byste se o své zkušenosti podělit? Jak se zorientovat v literatuře a napsat článek? Jak vybalancovat šířku a hloubku výzkumu – rozšiřovat obzory nebo se raději specializovat? Jak si naplánovat den a jak zvládnout work-life balance na PhD? A co přijde pak? Přijďte si popovídat o každodenním vědeckém životě!
Miniworkshop proběhne i online skrze Gather Town.
Co mohou přinést veřejné politice společenské a humanitní obory?
Tvorba veřejných politik založená na důkazech (evidence-based policy) je stále častěji explicitně zmiňovaná i v českém politickém kontextu. Jak využívají čeští politici a úředníci výsledků vědeckého poznání generovaného společenskými a humanitními obory a jak si stojí v mezinárodním srovnáním? Je využívání poznatků “měkkých” věd v českém kontextu ovlivňováno jejich nízkým finančním a symbolickým oceněním v ČR? Jsou některé obory využívány lépe než jiné? Pokud vás tato témata zajímají, přijďte se zapojit do diskuze se společenskovědními a humanitními akademiky z ČR i ze světa.
Miniworkshopem vás provedou:
Olga Löblová je politoložka zabývající se veřejnou politikou se specializací na zdravotnickou politiku. Zkoumá mimo jiné otázky expertních vstupů a důkazů do rozhodovacích procesů o alokaci veřejných prostředků ve zdravotnictví. Pracuje jako Wellcome Research Fellow na University of Cambridge, od ledna 2024 pracuje jako vyučující na Universität Tübingen.
Barbora Nováková je vedoucí oboru vietnamistika a odbornou asistentkou na Ústavu asijských studií Univerzity Karlovy. Na UK vystudovala bakalářský obor Etnologie se specializací vietnamistika a ve studiu vietnamské kultury pokračovala během navazujícího magisterského studia Etnologie. V průběhu studií absolvovala několik dlouhodobých studijních pobytů na Hanojské národní univerzitě a výzkumné stáže na École Pratique des Hautes Études v Paříži a École Franciase d’Extreme Orient v Hanoji. V rámci doktorského studia se věnovala problematice vietnamských náboženských představ v prekoloniálním Vietnamu a vztahu elitní a lidové kultury.
Jakub Hlávka je ředitel nového Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace na Masarykově univerzitě, v minulosti působil jako Research Assistant Professor při University of Southern California v USA. Zabývá se otázkami financování systému zdravotnictví, dostupností a kvalitou péče a také otázce inovativních léčiv. Vede několik projektů, mj. MASH Junior na Masarykově univerzitě.
Martin Viktora pracoval v letech 2014-2019 jako ekonomický poradce ministrů a náměstků spravedlnosti, řídil inovativní procesy v soudnictví a vězeňství. Doktorát získal na VŠE v Praze FPH fakultě v oboru management soudní administrativy, kde i v současnosti přednáší a publikuje. Je také externím konzultantem Rady Evropy v oblasti efektivity justičních systémů. Podílí se na tvorbě programů pro politické strany v oblasti ekonomiky justice napříč politickým spektrem. Dříve pracoval i v podnikatelském a korporátním sektoru.
Miniworkshop proběhne i online skrze Gather Town.