Ve Stockholmu se setkali čeští vědci a vědkyně 

Společné projekty i věda v mediálním prostoru byly ústředními tématy druhé ročníku setkání českých vědců a vědkyň působících ve Švédsku. Na Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu se jich ve čtvrtek 4. května sešlo přes dvacet.

„Loni jsem se cestou do Nobelova muzea dala náhodou do řeči s Pavlou Pokornou a jen díky tomu vznikla báječná spolupráce,“ sdílela hned v úvodu setkání Petra Szeszula, která jako vědkyně působila na Karolinska Institutet ve Stockholmu. Nyní se snaží dostávat výsledky vědy do praxe v biotechnologických startupech (více v rozhovoru).

„Berte si kontakty – nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Loni jsem se tu také potkala s Barborovou Špačkovou a vůbec mě nenapadlo, že do roka spolu budeme spolupracovat. Ale pak jsem na LinkedInu viděla její novou publikaci a celé se to spojilo,“ říká Petra Szeszula. 

Loňskou cestu do Nobelova muzea zmínil i Ivo Kabelka. „Ahoj, já jsem Iva. – Ahoj, já Ivo,“ vzpomínal na počátek spolupráce s Ivanou Suchánkovou. „Jen díky loňskému setkání jsme zjistili, že pracujeme ve stejné budově, jen jsme o sobě nevěděli,“ sdílel. 

Inspirace navzájem

Druhý ročník setkání českých vědců a vědkyň působících ve Švédsku uspořádalo Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu ve spolupráci s iniciativou Czexpats in Science, kterou ve Stockholmu reprezentoval Vojtěch Šebek (aktuálně Uppsala University) a Pavla Hubálková. 

„Je to jedna z našich nejmilejších akcí – vzájemné setkávání a propojování českých vědců a vědkyň považujeme za velmi důležité a prospěšné,“ zdůrazňuje velvyslankyně Anita Grmelová. 

Z Česka již podruhé dojel profesor Jan Řídký, místopředseda Akademie věd České republiky, který účastníkům představil možnosti návratu i spolupráce s českým akademickým prostředím. Že je o taková setkání zájem potvrdila i účast více než dvaceti českých vědců a vědkyň, kteří v různých kariérních fázích – od studentů po vedoucí skupin – působí po celém Švédsku. 

Setkání zahájila Kateřina Guryčová Láníčková (v růžovém svetru).
Czexpats in Science ve Stockholmu reprezentovala Pavla Hubálková a Vojtěch Šebek.

Věda v mediálním prostoru

Druhá část setkání byla zaměřená na komunikaci vědy – v panelové diskuzi, kterou moderoval Vojtěch Šebek, vystoupil švédský komunikátor vědy Gustav Bohlin, profesor Jan Řídký a vědecká novinářka Pavla Hubálková. Gustav Bohlin v úvodu představil švédskou iniciativu VA – Vetenskap & Allmänhet (Public & Science), jejíž hlavním cílem je tvořit otevřený dialog mezi vědou a veřejností. Jedním z jejich počinů je například VA Barometr, ve kterém dlouhodobě sledují zájem veřejnosti o vědu. V debatě se dále probíraly rozdíly mezi komunikací vědy v Česku a Švédsku i praktické rady jak zaujmout veřejnost či jak se připravit na mediální vystoupení. Pavla Hubálková mimo jiné zdůraznila, že v Czexpats in Science rádi pomůžeme s komunikací vědeckých úspěchů v českém mediálním prostoru, což ze své zkušenosti potvrdila i Petra Szeszula. 

Buďme ve spojení 

„Obdobná lokální setkání českých vědců a vědkyň působících v zahraničí jsou pro nás klíčovou aktivitou směrem k naplnění jednoho z našich hlavních cílů: propojit české vědkyně a vědce působící v zahraničí mezi sebou i s kolegy a institucemi v Česku,” říká Matouš Glanc, ředitel Czexpats in Science. To nejbližší proběhne 15. září v Londýně. Pokud máte chuť uspořádat setkání „czexpatů“ i ve vašem aktuálním působišti, ozvěte se nám, rádi poradíme a pomůžeme!

Část účastníků setkání, kteří působí v Uppsale.

Foto: Karel Blažek, Pavla Hubálková