První setkání YPIF přilákalo více než padesát PIs

Více než padesát mladých vedoucích skupin (PIs) z celého světa, kteří působící na českých institucích, se setkalo a diskutovalo na prvním setkání Young PI Forum (YPIF) – společném projektu Univerzity Karlovy a iniciativy Czexpats in Science.

Jaká jsou vaše doporučení? Jak nabíráte studenty? Jaký je nejlepší způsob řízení…? Jak se vypořádáváte s…? A mnoho dalších otázek zaznělo na prvním setkání YPIF s hlavním tématem: „Dostal jsem grant! A co teď?“, které se konalo v úterý 28. února v kavárně Potrvá a online. 

„Každá skupina je jedinečná, neexistují žádná obecná pravidla. Ale sdílení a společné znalosti pomáhají,“ řekl jeden z pozvaných řečníků, molekulární genetik Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mezinárodní zkušenosti získal především ve Spojených státech a uspěl i v prestižní  soutěži  o granty Evropské výzkumné rady (ERC).

O tipy, triky a doporučení pro řízení výzkumných grantů a založení nové samostatné skupiny se podělila také psycholingvistka Kateřina Chládková z Filozofické fakulty UK a Psychologického ústavu AV ČR, která strávila řadu let v zahraničí na univerzitách v Amsterdamu a Lipsku. Nyní díky programu Primus, institucionální  podpoře Univerzity Karlovy, vede vlastní multidisciplinární tým. Moderátorkou debaty byla Kateřina Rohlenová, držitelka ERC Starting grantu a vedoucí skupiny na Biotechnologickém ústavu AV ČR. 

„Atmosféra byla úžasná. Jsme opravdu rádi, že přišlo více než padesát juniorních PIs a otevřeně sdíleli a vyměňovali si své zkušenosti až do pozdních večerních hodin,“ říká Matouš Glanc, ředitel iniciativy Czexpats in Science. „Z prvních ohlasů vidíme, že tyto aktivity a akce jsou velmi ceněné, protože v Česku dříve chyběly. Zároveň jsme se utvrdili v tom, že vytvořit platformu určenou výhradně pro výzkumníky v juniorské fázi kariéry byl správný nápad, protože založení nové skupiny je jedinečná fáze se specifickými výzvami, které jsou pro doktorandy, postdoky nebo i starší výzkumníky, kteří (zatím) nemají vedoucí roli, těžko pochopitelné,“ shruje Matou Glanc a dodává, že další setkání YPIF se uskuteční 25. dubna a 27. června.