Český informatik a podnikatel získal 2. místo v globální soutěži NASA Space Robotics Challenge, jejímž cílem je pokrok v oblasti nejmodernější robotiky pro průzkum vesmíru

Soutěž NASA Space Robotics Challenge byla výzvou kvalifikovaným týmům, aby vyvinuly softwarové řešení, které by umožnilo více robotům pracovat autonomně na povrchu Měsíce a hledat, těžit a přepravovat…

František Brabec (Mgr, Univerzita Karlova, PhD, University of Maryland-College Park) získal druhé místo v dvouleté virtuální soutěži NASA Space Robotics Challenge (Phase 2), která přilákala desítky týmů složených z odborníků na počítačové, robotické a letecké inženýrství, akademiků a studentů z celého světa.

Brabec, soutěžící jako tým Robotika in Space, získal při slavnostním předávání cen 28. září v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu 125 000 dolarů a byl jediným jednočlenným týmem mezi třemi nejlepšími. Vítězem prvního místa Olympus Mons byl tým sedmi profesionálů z oblasti robotiky ze španělské Barcelony a na třetím místě se umístil tým Adelaide složený ze 40 studentů a zaměstnanců University of Adelaide, Austrálie.

Soutěž NASA Space Robotics Challenge byla výzvou kvalifikovaným týmům, aby vyvinuly softwarové řešení, které by umožnilo více robotům pracovat autonomně na povrchu Měsíce a hledat, těžit a přepravovat důležité suroviny, které astronauti budou potřebovat při misích spoléhajících na využití lunárních zdrojů (In-Situ Resource Utilization – ISRU).

“Moje předchozí znalosti a zkušenosti byly spíše s informatikou, ne robotikou – a rozhodně ne s plně autonomními operacemi – takže jsem se musel hodně rychle dovzdělat, navíc jsem pracoval sám,” řekl Brabec. Navzdory tomu dokázal v kvalifikačním kole skončit mezi šesti nejlepšími týmy ze 114 a v závěrečném soutěžním kole získal druhé místo. “Jsem z toho výsledku nadšený,” řekl.

Týmy získaly body podle toho, jak úspěšně jejich tým robotů provedl požadované úkoly ve stanoveném časovém období, když se pohybovaly po měsíčním povrchu, pod nímž byly ukryty suroviny, které měly být těženy. Potenciálních nástrah bylo nespočet: krátery a kopce bylo třeba objíždět nebo přejíždět opatrně, jinak hrozilo, že se robot převrátí; k doplnění ubývající energie bylo zapotřebí včasných návratů do dobíjecí stanice; mapování polohy a komunikace mezi roboty musely být dostatečně přesné, jinak by nedošlo k nezbytné týmové spolupráci; a předávání surovin mezi roboty muselo zajistit, aby se při přepravě nic neztratilo.

“Autonomní robotický výzkum a vývoj byl dosud z velké části zaměřen na samořiditelná auta a skladovou robotiku,” řekl Brabec. “Chtěl jsem se zúčastnit tohoto projektu, protože to představovalo velmi odlišnou aplikaci této technologie – roboty pracující v neznámém terénu, absence lokalizační technologie, jako je GPS, snížená gravitace a absence lidského operátora na podporu nebo jako záloha robotické činnosti.”

“Myšlenky a řešení, které vzešly z této soutěže, dokázaly NASA, že autonomní operace v měsíčních podmínkách jsou možné,” dodal, “což pomůže úspěchu budoucích misí na Měsíc a posléze i další nebeská tělesa.” Současně mohou být tyto pokroky užitečné i zde na Zemi, v neprozkoumaném nebo nebezpečném prostředí a v průmyslu, v reakci na katastrofy a při vojenských aplikacích. “

Brabec je informatik, sériový podnikatel, vynálezce a poradce pro začínající firmy. Jako člen týmu Robotika se také zúčastnil v letech 2018-2021 soutěže DARPA Subterranean Challenge. V současné době pracuje na vývoji modulárního systému autonomního řízení, který nabídne možnosti autonomního řízení existujícím mobilním platformám.


Tisková zpráva NASA


František Brabec (Robotika International)

František Brabec

František Brabec je informatik, sériový podnikatel, vynálezce a poradce pro začínající firmy. Získal titul Mgr na Univerzitě Karlově (1994) a MSc a PhD na University of Maryland, College Park (2005). V současné době pracuje na vývoji modulárního systému autonomního řízení, který nabídne možnosti autonomního řízení existujícím mobilním platformám.