Czexpats online

Může zachycování uhlíku zmírnit změnu klimatu?

Geolog Kim Senger bude hovořit o tom, jak můžeme snížit emise oxidu uhličitého do atmosféry jeho ukládáním v podpovrchových vrstvách – představí současnou činnost v Severním moři a také na arktickém souostroví Špicberky. Kim působí od roku 2015 jako docent na Univerzitním centru na Špicberkách v Longyearbyenu a krátce pohovoří také o praktických důsledcích života a práce na nejsevernější univerzitě světa.

Duševní zdraví v akademické sféře

Práce v akademické sféře s sebou nese zvýšenou úroveň stresu, nebezpečí úzkostí, či dokonce depresí a syndromu vyhoření. Klíčovými spouštěči duševních obtíží jsou nejistota, finanční stres, narušení sociálních sítí, současné společensko-politické klima, ale také nutnost akademické mobility. Jak se s tím vším vyrovnat, nevyhořet nebo se naopak odrazit ode dna budeme diskutovat v příštím #CzexpatsOnline panelu.

Jak nás mikrobiom motivuje ke cvičení?

Přednáška Lenky Dohnalové ze série #CzexpatsOnline. Co nás motivuje k fyzické aktivitě a proč nás těší? Jaké neurochemické změny v mozku cvičení vyvolává? A jak propojení střevního mikrobiomu a mozku zvyšuje náš výkon? O tom, jak to celé funguje a které molekuly stimulují přenos signálů ze střeva do mozku bude mluvit Lenka Dohnalová, jejíž výzkum byl publikován v časopise Nature.